سر سیلندر

تفاوت سر سیلندر کامل و خالی

یکی از خرابی‌هایی که امروزه در انواع خودروها دیده می‌شود خرابی سر سیلندر خودرو است. اما سوال اینجاست که سرسیلندر دقیقاً چه‌کاری انجام می‌دهد؟ چگونه خراب می‌شود؟ چگونه تعمیر می‌شود؟ آیا خسارت قابل جبران است یا نیاز به تعویض است؟ تفاوت بین سرسیلندر خالی و کامل هنگام خرید چیست؟

سرسیلندر

در موتور خودرو، برای تشکیل محفظه احتراق و همچنین تنفس موتور، به یک سرسیلندر نیاز است. سر سیلندر دارای عملکردهای مختلفی است. از تأمین هوای مورد نیاز موتور و از بین بردن دود گرفته تا خنک سازی و هدایت روغن پمپ شده از محفظه کارتر.

سر سیلندر اتومبیل تحت انواع تنش کار می‌کند. با چند پیچ ​​فولادی این قسمت را با فشار زیاد بر روی بدنه سیلندر محکم می‌کند. در محفظه احتراق، گرمای احتراق بنزین را تجربه می‌کند، که گاهی اوقات به 1700 درجه سانتیگراد می‌رسد. آب با دمای حدود 90 درجه سانتیگراد از سر سیلندر عبور می‌کند. بیشتر قسمت‌های متحرک موتور مانند میل سوپاپ، سوپاپ‌ها، اسبک‌ها، سیستم زمان بندی موتور، تمام قسمت‌های متحرک داخل سر سیلندر برای انجام فعالیت نیاز به روغن کاری دارند و بسیاری موارد دیگر که همه به عنوان سر سیلندر نام برده میشود.

خرابی سر سیلندر

سر سیلندر و کلیه اجزای داخلی آن می‌تواند آسیب ببیند. از خوردگی و ذوب شدن در محفظه احتراق یا ترک خوردن قسمت آب گرفته تا قطع روغن کاری و به گیرپاژ قطعات متحرک. خرابی بسیار مشهور سر سیلندر سوزاندن واشر سرسیلندر است و در نتیجه آب و روغن به قسمت‌هایی از سر سیلندر می‌رسند که در آنها وجود آب و روغن تعریف نشده است. رساندن آب به فلز سر سیلندر در مجاورت محفظه احتراق باعث جوش آوردن و خوردگی بسیار شدید می‌شود و می‌تواند با نفوذ آب و روغن به محفظه احتراق بسیار مشکل ساز شود.

گاهی اوقات، یک کانال سرسیلندر یک کانال کوچک فرعی بین آب و روغن ایجاد می‌کند و باعث آسیب شدید به موتور ماشین می‌شود. خوردگی سرسیلندر و نفوذ آب به محفظه قطعات متحرک نیز می‌تواند باعث ترکیبی از آب و روغن اتومبیل شود. گرفتگی کانال‌های داخلی سرسیلندر نیز بسیار مشکل ساز است. عدم ارسال آب به نقاط گرم یا روغن به قسمت‌های متحرک بسیار مضر است.

سر سیلندر
برای تشکیل محفظه احتراق و همچنین تنفس موتور، به یک سرسیلندر نیاز است

تعمیر سر سیلندر

بسته به نوع خرابی، ممکن است سرسیلندر اتومبیل نیاز به تعمیر داشته باشد. یا تنها راه حل، تعویض قطعه باشد. سرسیلندر با دقت بسیار بالایی طراحی و ساخته شده است. تعمیر این قطعه به طور کلی نتیجه چندان خوبی ندارد و دقت بسیار بالای این قطعه را بر هم می‌زند. اما باز هم برخی از انواع سرسیلندرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در صورت خرابی‌های خاص قابل تعمیر هستند. اما این تعمیرات از نظر تکرارپذیری محدود بوده و حداکثر دو یا سه مرحله می‌توان انجام داد. تعمیر سرسیلندر باید توسط تکنسین فنی و تراش‌های دقیق انجام شود. اما باز هم، هرگونه تعمیر روی سرسیلندر از عمر اولیه و کیفیت سرسیلندر می‌کاهد.

تعویض سرسیلندر

اما اگر امکان تعمیر سرسیلندر اتومبیل شما به پایان رسیده یا می‌خواهید برای حفظ کیفیت رانندگی، هر قطعه سر سیلندر را جایگزین این قطعه کنید و خرابی سر سیلندر شما غیرقابل جبران است، دو راه پیش رو دارید. شما می‌توانید سر سیلندر را از دو طریق خریداری کنید. سرسیلندرهای موجود در بازار به صورت خالی و کامل تامین می‌شود.

سرسیلندر خالی یک سرسیلندر است که به غیر از بدنه فلزی، فقط سیت و شیر گیت سوپاپ روی آن نصب شده و برای اینکه آماده نصب شود، سایر قطعات باید جداگانه خریداری شوند یا از سرسیلندر قبلی به سیلندر جدید منتقل شود.

سرسیلندر کامل یا خالی

سر سیلندر کامل شامل کلیه قطعات لازم برای استفاده و آماده سازی جهت نصب بر روی خودرو می‌باشد. این نوع سرسیلندر مستقیماً بر روی ماشین نصب شده و تنظیم و آماده سازی آن توسط سیستم‌های اتوماتیک و تکنسین‌های فنی بسیار مجرب انجام می‌شود. فقط یک واشر سرسیلندر برای نصب بر روی ماشین مورد نیاز است.

سر سیلندر
سرسیلندر خالی

بخاطر داشته باشید که انتقال قطعات سرسیلندر قدیمی به سرسیلندر جدید بدین معنی است که قطعاتی که با سرسیلندر قبلی زندگی کرده و آسیب بسیار جزئی دیده‌اند به سرسیلندر جدید منتقل می‌شوند. بنابراین این امکان وجود دارد که بعد از مدت کوتاهی دوباره خراب شود. از طرفی نصب مجدد این قطعات با دست انجام می‌شود که هرگز کیفیت لازم و معادل دستگاه‌های موجود در کارخانه را ندارد. از طرف دیگر، ناسازگاری سرسیلندر جدید با قطعات قبلی، نیاز به ارسال آن به دستگاه تراش را ایجاد می‌کند، این به معنای اولین آسیب به سرسیلندر جدید است.

در بالای سیلندرهای کامل، تمام قطعات با هماهنگی کامل نصب شده‌اند و هیچ یک از آنها خسارتی در اثر عمر زیاد وارد نکرده و به نوعی همه آنها تازه و سالم هستند. تمام مراحل آب‌بندی و تنظیم فواصل سر کامل سیلندر توسط شرکت طراحی انجام می‌شود و دقیقاً مطابق با استانداردهای اساسی خودرو است.

لیست کامل قطعات موجود در سر سیلندر کامل

سرسیلندر های کامل و خالی در قسمت‌های زیر متفاوت است.

سوپاپ‌ها، لاستیک میل سوپاپ، فنر سوپاپ، خار سوپاپ، کانال روغن میل سوپاپ،

میل سوپاپ، اسبک و انگشتی، واشر استیل فنر سوپاپ، یاطاقان میل سوپاپ.

علاوه بر این، نصب سوپاپ نیاز به آب بندی سیت سوپاپ و تنظیم راهنمای سوپاپ دارد. باید فاصله بین میل سوپاپ و پیچ و مهره یا کاپ‌ها تنظیم شود، که هر دو نیاز به تراشکاری دارند.

سر سیلندر
اجزای سر سیلندر

انواع سر سیلندر کامل 

همچنین سر سیلندرهای کاملی با انواع مختلف در بازار وجود دارد.

بعضی از این سر سیلندر ها فقط قطعات کاملی برای نصب کردن روی خودروها دارند و باید قبل از نصب آن ها، ماشین کاری، تنظیم و مهر و موم شوند. گروه دیگری وجود دارد که تمام مراحل لازم را پشت سر گذاشته و آماده نصب است. خرید هر یک از این دو نوع مزایا و معایبی دارد. برای نوع اول می‌توانید اطمینان حاصل کنید که کلیه قطعات توسط شرکت طراحی مورد تأیید قرار گرفته و علاوه بر جدید و نو بودن آن ها، کلیه قطعات در کمترین آسیب در محل تنظیم می‌ شوند. اما نوع دوم این سیلندرها که بهترین انتخاب هستند، توسط شرکت طراحی تنظیم شده و به بهترین شکل آماده نصب می‌شوند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.