موتور خودرو

موتور خودرو

شناخت و آگاهی از قطعات موتور خودرو در تشخیص اولیه مشکلات احتمالی آن کمک می کند و باعث می شود در صورت بروز مشکلات مختلف، بهترین و صحیح ترین کار را انجام دهیم.
همچنین، فهمیدن نحوه کار موتور خودرو به ما این امکان را می دهد که از انجام کارهایی که به قطعات آسیب می رساند اجتناب کرده و اقداماتی را انجام دهیم که طول عمر آنها را افزایش می دهد.

موتور خودرو

موتور ماشین قسمت اصلی این وسیله نقلیه به عنوان قلب تپنده آن است. به همین ترتیب، تعمیراتش گران تر و مشکل سازتر هستند. هرگونه نقص در موتور باعث توقف کامل خودرو شما می شود. بنابراین شناخت کامل آن ضروری به نظر می رسد و این دانش حاصل نخواهد شد مگر اینکه تمام اجزای آن را بدانیم. ما می خواهیم این قطعات موتور خودرو را بر اساس اهمیت آنها معرفی کنیم، در ادامه با ما همراه باشید.

قطعات موتور خودرو

موتور خودرو را می‌توان یکی از شگفت انگیز ترین اختراعات بشر دانست. اختراعی که بدون شک انقلابی در زندگی مردم ایجاد کرد. هرچه اطلاعات بیشتری درباره این مجموعه منظم و پیچیده داشته باشیم، به تعجب آن پی می‌بریم.
انواع مختلفی از موتورهای اتومبیل وجود دارد، اما قطعات اصلی در همه آن‌ها مشترک است. قطعاتی که همه با هم کار می‌کنند منجر به عملکرد کامل موتور می‌شود، اما کوچکترین مشکلی در هر یک می‌تواند قطعات دیگر را با مشکل روبرو کند و آسیب دیدن هر یک از آن‌ها باعث آسیب به سایر قطعات می‌شود.
ضرب المثل اعضای انسان بودن یکدیگر را می توان در قطعات موتور خودرو نیز به کار برد. 

بلوک سیلندر موتور خودرو

اولین و مهمترین قسمت موتور اتومبیل، بدنه اصلی موتور است که به آن بلوک سیلندر می گویند. این قطعه که یکی از اصلی ترین قسمت های موتور است.  نقش زیربنای موتورهای احتراق داخلی را بازی می کند. زیرا سیلندرها، سرسیلندر، پیستون ها، شاتون ها، کارتل، رینگ ها و میل لنگ را در خود جای داده است. از آنجا که احتراق در داخل این بلوک انجام می شود، باید مقاومت دمایی بالایی داشته باشد. بنابراین از ریخته گری آلیاژی مانند آلومینیوم یا چدن ساخته می شود.
موتور خودرو
اجزا یک موتور خودرو
به دلیل اهمیت بالایی که دارد، باید در ساخت و ریخته گری بلوک سیلندر دقت زیادی شود. علاوه بر گرما، بلوک باید مقاومت لازم در برابر سرما و همچنین تغییرات دما ناگهانی و شدید را داشته باشد. نکته مثبت در حالت بلوک سیلندر، سایش کم این قطعه به دلیل مقاومت آن است.

سیلندر

فضای استوانه‌ای داخل بلوک سیلندر است که فضای حرکت پیستون را فراهم می کند. سیلندر هسته مرکزی موتور خودرو است. مواد دیواره سیلندر بسته به ماده بلوک سیلندر آلومینیوم یا چدن است. سیلندرها در موتورهای مختلف تعداد و آرایش متفاوتی دارند و نحوه چیدمان آنها با هم نوع موتور را تعیین می کند.

موتور خودرو با آرایش خطی

سیلندرها در این چیدمان در یک راستا و پشت سر هم قرار گرفته اند. چینش سیلندرها در تمام موتورهای 4 سیلندر به صورت خطی است. به طور کلی، موتور بسیاری از اتومبیل های امروزی از چینش خطی یکسانی برخوردار هستند.

آرایش خطی زاویه دار

در این نوع آرایش، استوانه های خطی با زاویه 15 تا 60 درجه نسبت به زاویه عمودی قرار دارند. موتورهای دارای این آرایش به دلیل شیب زیاد فضای داخل سیلندرها دارای مرکز ثقل کمتری هستند.

آرایش خورجینی

در این چیدمان که به آن چیدمان V شکل نیز گفته می شود، استوانه ها در دو ردیف خطی به شکل عدد 7 (هفت) در مقابل یکدیگر قرار می گیرند. موتورهای دارای این چینش معمولاً 12 سیلندر دارند.
مدل های دیگری نیز برای چیدمان سیلندر وجود دارد.

سرسیلندر

همانطور که از نام آن مشخص است، دقیقاً بالای سیلندرها قرار دارد. این قطعه آلومینیومی در بالای بلوک سیلندر قرار گرفته و محفظه احتراق، شمع ها و دریچه های دود و هوا را در خود جای داده است. بخاری های آب و روغن که وظیفه خنک سازی محفظه احتراق را دارند نیز در این قسمت نصب شده اند. شافت سوپاپ و منیفولد گاز و هوا نیز در این قسمت تعبیه شده است. بنابراین، سر سیلندر از اهمیت بالایی در موتور برخوردار است.
موتور خودرو
سر سیلندر

واشر سرسیلندر

حتما شنیده اید که واشر سرسیلندر ماشین سوخته است. این قطعه از اهمیت ویژه ای نیز برخوردار است. عملکرد آن عایق بندی سر سیلندر و بلوک سیلندر و اتصالات آنها برای جلوگیری از ورود مایعات و نشت از بدنه موتور است. همچنین از مخلوط شدن آب و روغن در داخل محفظه احتراق جلوگیری می کند.
در نتیجه این ماده باید از مواد با کیفیت مناسب برای وظیفه ساخته شده ساخته شود. این قطعه از فولاد نسوز با کیفیت بالا و با دقت و ظرافت خاص ساخته شده است. اما علیرغم کیفیت ساخت و مواد، برای جلوگیری از آسیب احتمالی بلوک سیلندر و سایر قسمتهای موتور خودرو، لازم است واشر سرسیلندر را در فواصل منظم تعویض کنید.

واتر پمپ

این جز که پمپ آب نیز نامیده می شود، بخشی از سیستم خنک کننده اتومبیل است و وظیفه تنظیم دمای موتور توسط جریان مداوم آب و ضد یخ یا ضد جوش را دارد. در واقع، این قسمت همان آب را بین رادیاتور و بلوک سیلندر به گردش در می آورد. این امر از احتراق موتور در هنگام روشن بودن موتور و افزایش بیش از حد درجه حرارت به دلیل احتراق مداوم جلوگیری می کند و به شما کمک می کند تا در هنگام سرد بودن موتور ، دما در اسرع وقت به دمای مطلوب برسد. موتور هنگامی که موتور در دمای پایین کار می کند اصطکاک قطعات افزایش می یابد و زودتر از بین می روند.
پمپ آب مایعات گرم را از بلوک موتور به رادیاتور برمی گرداند تا به دمای مناسب برگردد و دوباره توسط پمپ آب استفاده شود. پمپ آب نیروی کار خود را از طریق آسیاب و از طریق تسمه تایم دریافت می کند.

پیستون

به قسمت متحرک داخل سیلندر پیستون گفته می شود. حرکت پیستون به بالا و پایین، عمل اشتعال و احتراق را به اتمام می رساند و باعث انبساط گازهای احتراق می شود. در واقع چهار مرحله موتورهای احتراق داخلی با توجه به حرکت همان پیستون صورت می گیرد. پیستون با استفاده از یک شاتون انرژی حاصل از احتراق گازهای منبسط شده داخل سیلندر را به میل لنگ منتقل می کند.
ماده ای که برای ساخت این قطعه استفاده می شود معمولاً چدن یا استیل چدن یا آلومینیوم است که نمونه آلومینیومی آن به دلیل وزن کم و تعادل وزن کم باعث افزایش کارایی موتور می شود و همچنین باعث افزایش شتاب موتور می شود. این نوع پیستون ها انتقال حرارت بهتری نیز دارند.
موتور خودرو
واتر پمپ

میل لنگ

این قطعه حرکت خطی پیستون را به حرکت چرخشی تبدیل می کند. در واقع، نیروی حرکت رفت و برگشتی پیستون ها قادر به چرخش چرخ ها نیست، بلکه این حرکت چرخشی میل لنگ است که چرخ ها را به حرکت در می آورد.
میل لنگ توسط یاتاقان بر روی بلوک سیلندر نصب شده است. میل لنگ همچنین برق مورد نیاز برای چرخش دینام، پمپ هیدرولیک فرمان، پمپ روغن، کمپرسور کولر و پمپ آب را تأمین می کند که توسط تسمه، سوپاپ یا چرخ دنده میل بادامک به آنها منتقل می شود. اگر روغن کافی به بلبرینگ نرسد، میل لنگ خشک کار کرده و آسیب می بیند. این آسیب یاتاقان زدن نامیده می شود.

کارتر

کارتر محفظه ای است که میل لنگ در آن قرار دارد. این قسمت که در بین تعمیرکاران به عنوان کارتل نیز شناخته می شود. بزرگترین محفظه داخل موتور را تشکیل می دهد و از میل لنگ و مشاتون محافظت می کند. قسمت زیرین میل لنگ مخزنی است که در آن روغن داغ خارج شده از موتور جمع شده و سرد می شود تا به موتور برگردد. اویل پمپ نیز در داخل محفظه قرار دارد که روغن موتور را به میل لنگ و سایر قطعات موتور پمپ می کند.
موتور خودرو
کارتر

سوپاپ

این قسمت به دو دسته سوپاپ های ورودی (هوا) و سوپاپ های خروجی (دود) تقسیم می شود که مجاری هوا و دود را از محفظه احتراق جدا می کند. گاهی روی واشر سرسیلندر و گاهی روی بلوک سیلندر قرار می گیرد و وظیفه کنترل ورود سوخت و هوا به داخل سیلندر و همچنین خروج گازهای احتراق از آنها را بر عهده دارد. سوپاپ ها از آلیاژهای مقاوم در برابر حرارت نیز ساخته شده اند. کارکرد سوپاپ بدون روغن باعث افزایش فرسایش می شود. حرکت سوپاپ ها توسط تسمه تایم و سپس توسط میل سوپاپ تنظیم می شود.

میل سوپاپ یا میل بادامک

باز و بسته شدن دریچه های موتور خودرو توسط میل بادامک انجام می شود. میل سوپاپ باز و بسته شدن سوپاپ ها توسط بادامک های متصل به ورودی سوپاپ ها را کنترل می کند. زمان باز و بسته شدن سوپاپ ها نیز به عهده میل بادامک است. این زمانبندی با اتصال ایجاد شده توسط تسمه تایم بین میل بادامک و میل لنگ تنظیم می شود. کمبود روغن موتور نیز به این قسمت آسیب می رساند.

شمع در موتور خودرو

احتراق توسط شمع برای ایجاد احتراق در داخل سیلندرها انجام می شود. این جرقه توسط الکتریکی تولید می شود که توسط دلکو یا توسط سیم پیچ به شمع منتقل می شود. شمع ها را معمولاً روی سر سیلندر قرار می دهند. شمع ها از عایق چینی، الکترود و واشر ساخته شده اند. خودروسازان به طور کلی از هر شمع در هر سیلندر یک شمع استفاده می کنند ، اما گاهی اوقات برخی از اتومبیل ها از دو شمع در هر سیلندر استفاده می کنند.

تسمه تایم

این قسمت حیاتی زمان حرکت سوپاپ ها را کنترل می کند و گاهی با چرخ دنده یا زنجیر تایم جایگزین می شود. تسمه تایم که از لاستیک و دندانه دار ساخته شده است، به میل لنگ و میل بادامک متصل شده و همزمان این دو را به حرکت در می آورد. تسمه تایم همچنین باعث حرکت واتر پمپ و اویل پمپ می شود.

فلایویل

قسمت دیگر موتور اتومبیل چرخ دنده است. فلایویل قطعه ای سنگین و به شکل صفحه است که نیرو را به جعبه دنده منتقل می کند. چرخ دنده این کار را با دیسک و صفحه نصب شده بر روی آن انجام می دهد. همچنین قدرت دریافت شده از میل لنگ را ذخیره می کند تا در زمان افت فشار موتور استفاده شود. این قطعه با پیچ و مهره های مخصوص خود به گیره متصل می شود. دور چرخ دنده چرخ دنده قرار دارد که باعث می شود دنده استارتر با موتور درگیر شود. در وسایل نقلیه انژکتور سنسور دور موتور نیز بر روی این قسمت نصب شده و اطلاعات مربوط به این قسمت به ECU یا رایانه منتقل می شود. 

شاتون

این قطعه اهرم وظیفه اتصال میل لنگ و پیستون و تبدیل حرکت خطی پیستون به حرکت چرخشی میل لنگ را بر عهده دارد. یاتاقان میل لنگ بین این دو قرار گرفته و از اصطکاک بین آنها جلوگیری می کند. در صورت سایش ، میل لنگ و میله اتصال با یکدیگر برخورد می کنند. مواد این قطعه از فولاد آلیاژی یا فولاد سخت ساخته شده است تا مقاومت لازم را در برابر ضربات احتراق پیستون داشته باشد. میله اتصال دارای دو سر در اندازه های مختلف و یک ساقه است که دو سر آن را به هم متصل می کند. سر میله اتصال بزرگ به پیستون و سر کوچک به میل لنگ متصل می شود.
موتور خودرو
شاتون

فنر سوپاپ

این قطعه به تثبیت سوپاپ ​​در محل کمک می کند. در حقیقت، اگر سطح مقطع سوپاپ محکم نباشد، احتمال نشت مایعات در هنگام احتراق یا تراکم افزایش می یابد. این فنر با بستن سوپاپ در محل، احتمال این نشت را تا حد ممکن از بین می برد.

پمپ روغن

تاکنون به اهمیت رسیدن روغن به قسمتهای مختلف موتور خودرو پی بردیم تا از ساییدگی و اصطکاک قطعات آن جلوگیری کند. بنابراین وجود پمپ روغن که آن را به قسمتهای مختلف منتقل می کند برای عملکرد نرم و کاهش استهلاک خودرو ضروری است. پمپ روغن نیروی مورد نیاز برای کار را از گیره تأمین می کند. این نیرو توسط کمربند زمان بندی یا زنجیره به آن منتقل می شود. این پمپ روغن را به مدار روانکاری می رساند که مسیر خاصی برای قسمت های مختلف موتور خودرو است. پمپ روغن در داخل میل لنگ قرار دارد.

اسب بخار چیست؟

اسب بخار یک واحد قدرت است که معمولاً با توجه به توان خروجی موتور اندازه گیری می شود. اسب بخار در اتومبیل ها از انواع و استانداردهای مختلفی برخوردار است. این تصور که هر اسب بخار از قدرت یک اسب ناشی می شود اشتباه است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.