موتور dc

موتور گیربکس DC

در این مقاله به معرفی ویژگی ها و انواع مختلف موتور گیربکس dc و تقسیم بندی آن ها می پردازیم. در ابتدا به معرفی مفهوم موتور گیربکس می پردازیم.

در واقع موتور گیربکس ها از قطعات مهم صنعت هستند که خیلی از شرکت های بزرگ و کوچک از آن استفاده می کنند. برای انتخاب و خرید موتور گیربکس حتما این مقاله را مطالعه کنید.

معرفی موتور گیربکس

موتور گیربکس شامل یک گیربکس و یک موتور الکتریکی DC یا AC است که با هم ترکیب شده اند. و می تواند همزمان عملکرد یک موتور الکتریکی و گیربکس را داشته باشد.

موتور الکتریکی

موتور الکتریکی یا همان الکتروموتور ها می توانند با جریان برق متناوب و مستقیم کار کنند. این قطعه قابلیت تبدیل انرژی الکتریسیته به انرژی مکانیکی را دارد. به طور کلی به دو دسته کلی موتور AC و DC تقسیم می شود.

موتور الکتریکی DC

در موتور DC یک کویل وجود دارد که با ایجاد کردن یک میدان مغناطیسی باعث ایجاد حرکت دورانی در موتور می شود. درون موتور یک شفت فلزی هست که شامل دو قطب با علامت های معکوس می باشد.

با تغییر کردن جهت میدان مغناطیسی یک نیروی گشتاوری در اطراف شفت شده و موجب حرکت آن می شود. موتور الکتریکی DC دارای دو مدل خاردار و بدون خار است.

موتور dc
یک موتور dc

موتور DC جزو دسته ای از موتورهای الکتریکی دوار است که انرژی الکتریکی جریان مستقیم را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. متداول ترین نوع آن به نیروهای تولید شده توسط میدان های مغناطیسی تکیه می کند. تقریباً انواع موتورهای DC دارای مکانیزم داخلی، الکترومکانیکی یا الکترونیکی هستند که جهت جریان را به صورت دوره ای در بخشی از موتور تغییر می دهند.

موتورهای DC اولین شکلی از موتور است که به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفت، زیرا می توانست آن ها را از سیستم های توزیع برق روشنایی جریان مستقیم تأمین کرد. با استفاده از ولتاژ تغذیه متغیر یا با تغییر مقاومت جریان در سیم پیچ های میدان، می توان سرعت موتور DC را در محدوده وسیعی کنترل کرد.

از موتورهای کوچک DC در وسایل، اسباب بازی ها و وسایل خانگی استفاده می شود. موتورهای DC بزرگتر در حال حاضر در پیشرانه های وسایل نقلیه الکتریکی، آسانسور و بالابرها و درایوهایی برای کارخانه های نورد فولادی استفاده می شوند.

انواع موتور dc

موتور dc جاروبک دار

موتور الکتریکی DC جارو بک دار با استفاده از مکش داخلی، آهن ربا ثابت (آهنربا های ثابت یا الکترومغناطیسی) و آهنرباهای چرخشی، مستقیماً از نیروی DC تأمین شده گشتاور تولید می کند.

از مزایای موتور DC جارو بک دار می توان به هزینه اولیه کم، قابلیت اطمینان بالا و کنترل ساده دور موتور اشاره کرد. از معایب آن می توان به نگهداری زیاد و طول عمر پایین برای استفاده های با شدت زیاد اشاره کرد. تعمیر و نگهداری شامل تعویض مرتب فنرها و زغال های کربنی که جریان الکتریکی را حمل می کنند و همچنین تمیز کردن یا تعویض کموتاتور است. این قطعات برای انتقال نیروی الکتریکی از خارج موتور به سیم پیچ های چرخشی روتور داخل موتور لازم است.

زغال ها معمولاً از گرافیت یا کربن ساخته می شوند. گاهی اوقات برای بهبود رسانایی، مس اضافه می کنند. در هنگام استفاده، مواد زغالی نرم متناسب با قطر کموتاتور می پوشند و همچنان فرسوده می شوند. نگهدارنده قلم مو دارای فنر است تا با کوتاه شدن فشار بر روی فشار آن را حفظ کند. برای برسهایی که بیش از یک یا دو آمپر را حمل می کنند. یک سرب پرواز در قلم مو قالب می شود و به ترمینال های موتور متصل می شود.

برس های خیلی کوچک ممکن است به تماس کشویی با یک نگهدارنده برس فلزی برای انتقال جریان به داخل قلم مو متکی باشند، یا ممکن است به فشار فنر تماسی در انتهای برس اعتماد کنند. برس های موجود در موتور های بسیار کوچک و کوتاه مدت، مانند این که در اسباب بازی ها استفاده می شود، ممکن است از یک نوار فلزی تا شده ساخته شده باشد که با کموتاتور تماس داشته باشد.

موتور dc
کارکرد یک موتور الکتریکی جاروبک دار با روتور دو قطبی و استاتور آهنربای دائمی.

موتور DC بدون جاروبک (Brushless)

عموماً موتور DC بدون جاروبک‌ دارای یک یا چند آهنربای دائم در داخل روتور است، و آهنربا های الکتریکی در استاتور قرار گرفته‌اند. کنترلر موتور، جریان DC را به متناوب (پالس) تبدیل می‌کند. طراحی این مدل از لحاظ مکانیکی بسیار ساده‌تر از مدل جاروبک‌ دار است. زیرا دردسرهای انتقال و رساندن انرژی الکتریکی به یک قطعه متحرک دورانی را ندارد.

کنترل‌ گر موتور می‌تواند موقعیت روتور را با کمک سنسورها یا قطعات مشابه اثر هال تشخیص داده و دقیقاً زمانبندی و فاز و غیره را کنترل کند و باعث افزایش گشتاور، صرفه جویی انرژی، تنظیم سرعت و حتی گاهی ترمز بشود. مزایای موتورهای بدون جاروبک عمر طولانی آن، تعمیرات نادر یا بدون تعمیرات، صرفه جویی بسیار زیاد است.

معایب آن شامل هزینه اولیه بالا، پیچیدگی و دردسر زیاد در کنترل‌گرهای سرعت موتور است. در بعضی موارد موتورهای بدون جاروبک به موتورهای سنکرون ترجیح داده می‌شوند. چرا که به دستگاه و منبع خارجی دیگری برای سنکرون شدن نیاز ندارند.

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.