مكانيزم حركت ميل لنگ

مکانیزم حرکت میل لنگ

میل لنگ یکی از اساسی ترین قسمت های موتور است که حرکت خطی پیستون ها را به حرکت چرخشی تبدیل می کند. لنگ های متحرک میل لنگ و سر بزرگ شاتون توسط یاتاقان ها به هم متصل می شوند. هچنین پیستون به وسیله گژن پین، بوش و خار به سر کوچک شاتون اتصال داده می شود.
با حرکت پیستون به سمت بالا و پایین در قسمت محفظه احتراق، شاتون و در نتیجه میل لنگ حرکت می کند. میل لنگ نیروی چرخشی خود را از طریق پولی و تسمه های متصل به آن به قسمت های دیگر موتور منتقل می کند.

وظیفه میل لنگ

یک چرخ دنده در جلو میل لنگ تعبیه شده است که سایر قسمت ها را حرکت می دهد. همچنین یک فلنج در انتهای میل لنگ قرار دارد که چرخ لنگر بر روی آن نصب شده است.
عملکردهای میل لنگ عبارتند از:

  • حرکت دادن پیستون برای ایجاد احتراق
  • حرکت پیستونی خطی به حرکت چرخشی 
  • انتقال نیروی چرخشی به چرخ لنگر
  • انتقال حرکت دورانی با تسمه تایم به میل سوپاپ
  • انتقال به ژنراتور (دینام)
  • انتقال نیرو به پمپ آب
  • انتقال به پمپ هیدرولیک فرمان
  • انتقال حرکت به کمپرسور کولر
  • انتقال به گیربکس و چرخ های ماشین
  • انتقال حرکت دورانی به پولی پروانه (فن مکانیکی)

البته امروزه فن های برقی جایگزین فن های مکانیکی شده اند که نیروی خود را از تسمه پولی دریافت می کنند.

میل لنگ و یاتاقان های آن

میل لنگ یا شفت موتور دارای تعدادی لنگ (برابر با تعداد سیلندر های موتور) و یک شفت اصلی است که در داخل یاتاقان های اصلی حرکت می کند.

یاتاقان های موتور: یاتاقان های میل لنگ دارای لایه های نازکی با ضخامت تقریبی 1/3 میلی متر هستند. اولین لایه یاتاقان از ورق فولاد ساخته شده و روی آن آلیاژ خاصی به نام بابیت وجود دارد. ضخامت قسمت اصلی که بابیت نامیده می شود 0.05 تا 0.15 میلی متر است که برای انواع مختلف موتور این ضخامت متفاوت است. یاتاقان ها از دو قطعه ساخته شده اند که وقتی روی هم قرار بگیرند، یک استوانه کامل ایجاد می کنند.

مكانيزم حركت ميل لنگ
وظايف ميل لنگ

لقی یاتاقان

یک یاتاقان بندی ایده آل این است که شفت هرگز با یاتاقان تماس نداشته باشد و بار اصلی روی لایه روغن بین شفت و بلبرینگ باشد، اما در عمل شفت با یاتاقان تماس می گیرد که هرچه تماس بیشتر باشد، خرابی یاتاقان بیشتر است . شل بودن یاطاقان با محورهای آنها بین 0.012 تا 0.076 میلی متر است. اندازه لقی یاتاقان به قطر شفت و طراحی موتور بستگی دارد.

مفهوم میزان لقی بودن این است که هرگاه شفت در یاتاقان به یک طرف فشار داده شود، بین شافت و یاتاقان طرف دیگر یک سستی 0.012 تا 0.076 میلی متر ایجاد می شود. بنابراین، میزان لقی بین دو طرف محور تقسیم می شود.

به عبارت دیگر، ممکن است تصور شود که شافت در بلبرینگ خود خارج از مرکز می چرخد اما این مورد نیست زیرا شکاف با روغن پر شده است و فیلم شفت روغن را در وسط یاتاقان شناور نگه می دارد. مواد یاتاقان نرمتر از ماده شفت است تا با شکل شفت سازگار شود (آب بندی) و ذرات خارجی سخت را جذب کند تا از تشکیل خط روی میل لنگ جلوگیری کند.

کاربرد لقی

با وجود پیش بینی لقی بودن لازم و استفاده از روغن استاندارد، به دلیل اعمال نیروی زیاد، شفت پوسته روغن را می شکند و به بلبرینگ می رسد. بنابراین، ماده یاتاقان باید به گونه ای باشد که دارای تنش سایشی لازم باشد و فشار محور زیاد را به خوبی تحمل کند.

یاتاقان باید هدایت حرارتی خوبی داشته باشد تا بتواند گرمای تولید شده را در اثر اصطکاک با شفت منتقل کرده و خود را نسوزاند. البته وجود روغن در یاتاقان و حرکت میل لنگ در محفظه ای که روغن در آن ذخیره شده است (کارتر) کمک زیادی به خنک شدن یاتاقان می کند. هر یاتاقان با استفاده از زائده به شاتون یا بلوک سیلندر ثابت می شود تا با میل لنگ چرخش نداشته باشد.

جنس یاتاقان

آلیاژهای مورد استفاده در یاتاقان های موتور عبارتند از:
یاتاقانهای بابیت: قلع ، مس ، آنتیموان و سرب.
مس یاتاقانهای مس و آلیاژ سرب: مس ، سرب و سایر فلزات.
. بلبرینگ های آلیاژ کادمیوم: کادمیوم و سایر فلزات.
یاتاقان های آلیاژ برنز: برنز آلیاژ دیگری است که با مس و قلع آلیاژ می شود و در اتصال بوشهای میله و غیره استفاده می شود.

مكانيزم حركت ميل لنگ
ميل لنگ پژو 405

وزنه تعادل میل لنگ

عملکرد وزنه های تعادل تعادل حرکت چرخشی میل لنگ است. وزنه های تعادل لنگ باید دارای نیروی گریز از مرکز باشند برابر با نیرویی است که میله اتصال به زبانه های میل لنگ وارد می کند تا در اثر برابری نیروها میل لنگ بدون لرزش بچرخد.

باید بدانیم که میل لنگ علیرغم سفت و ضخیم بودن (قطر شافت آن بین 50 تا 75 میلیمتر است) به دلیل نیروی گریز از مرکز میل لرزه به شدت لرزش می کند و اگر وزنه های تعادل به دلیل لرزش آن را به طور مساوی حرکت نمی دهند. درج به صورت منحنی حرکت می کند و یاتاقان های آن به سرعت فرسوده می شوند. بنابراین ، عملکرد وزن متعادل است

آلیاژهای مورد استفاده در یاتاقان های موتور، عبارتند از:
١ یاتاقان بابیت :قلع، مس، آنتیموان و سرب.
٢ یاتاقان آلیاژ مس و سرب :مس، سرب و فلزات دیگر.
٣ یاتاقان آلیاژ کادمیوم :کادمیوم و فلزات دیگر.
٤ یاتاقان آلیاژ برنز :برنز آلیاژ دیگری است که با مس و قلع آلیاژ می شود و از آن در بوش های شاتون و غیره استفاده می کنند.

ارتعاش گیر یا ضربه گیر 

میل لنگ در معرض نیروهای مختلف و متناوب قرار دارد و در آن ارتعاشات پیچشی به وجود می آید. ارتعاشات متناوب، باعث تاب برداشتن آن می شود. پیچش ناموزون در جلوی میل لنگ، در سرعت معیّنی اتفاق می افتد. مثلاً ممکن است در دورهای 1200 ، 1600 یا 2400 دور در دقیقه به حدّاکثر برسد. شدّت ارتعاشات در دوره ای بین 1200 تا 1600 دور در دقیقه است. و نیز در فاصله بین 1600 تا 2400 ارتعاشات تشدید می گردد.

ارتعاشات را به وسیله ارتعاش گیر کاهش می دهند. ارتعاش گیر، از یک فلایویل کوچک که در جلوی میل لنگ به وسیله بوش های لاستیکی و صفحه اصطکاکی به پولی یا چرخ دنده اتصال دارد، تشکیل شده است و همراه آن می گردد.

ارتعاش گیر، مانند فلایویل  در موقع ازدیاد ناگهانی سرعت، مقداری از انرژی را جذب نموده، در موقع کاهش دور، انرژی خود را به میل لنگ تحویل می دهد. در جلوی میل لنگ عواملی مانند دینام، واتر پمپ پروانه و غیره قرار دارد. که همواره به نگه داشتن جلوی میل لنگ تمایل دارند.
بنابراین برای حذف تأثیرات عوامل کاهنده سرعت، ارتعاش گیر کمک چشم گیری در کار میل لنگ می کند.

سفارش 

برای سفارش و خرید قطعات استوک خودروهای مختلف از جمله پژو، زانتیا، مگان، ماکسیما، سوزوکی، محصولات هیوندا، کیا، تویوتا و … می توانید آن را از طریق سایت  استوک دهنمکی انتخاب و خریداری کنید. همچنین می توانید با شماره های تماس که در ابتدای سایت استوك دهنمكي درج شده است تماس بگیرید.

فروشگاه اینترنتی استوک دهنمکی ارائه دهنده انواع قطعات استوک و فابریک موتور و بدنه شامل گیربکس، موتور، سیلندر و … آماده خدمات رسانی به شما مشتریان عزیز به صورت حضوری و آنلاین است.

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.