لنگ تراشی

میل لنگ تراشی

 برای کاهش هزینه ها، میل لنگ های دست دوم نیز ممکن است تراش کاری شوند. یک هسته خوب اغلب ممکن است به راحتی توسط فرآیند سنگ زنی میل لنگ ترمیم شود. میل لنگ های بسیار آسیب دیده نیز ممکن است با یک کار جوشکاری، قبل از سنگ زنی، که از دستگاه جوشکاری قوس الکتریکی استفاده می کند، تعمیر شوند.

در مکانیزم ها و ماشین آلات صنعتی برای تبدیل حرکت دورانی به خطی و بالعکس از قطعات لنگ دار، استفاده می شود.

تعاریف میل لنگ تراشی

لنگ

وجود استوانه های غیر هم مرکز که در قطعه کار باعث ایجاد حرکت خطی می شوند را لنگ می گویند.

مشخصات لنگ

مقدار لنگ: میزان خارج از مرکزیت نسبت به محور اصلی دوران را مقدار لنگ گویند.
طول کورس: جابه جایی خطی حاصل از دوران لنگ را طول کورس گویند. مقدار آن دو برابر مقدار لنگ است.

لنگ تراشی
میل لنگ آهنگری شده

روش های ساخت 

در صنعت برای ساخت لنگ از روش های مختلفی با توجه به ابعاد و دقت مورد نیاز، استفاده می شود. به عنوان مثال برای ساخت میل لنگ خودرو ابتدا آن را به صورت قطعه خام، آهنگری می کنند. سپس با استفاده از ماشین های مخصوص به شکل نهایی مطابق نقشه تبدیل میکنند.

یکی از روش های دیگر لنگ تراشی که معمولا برای تولید کم استفاده می شود، ساخت به وسیله ماشین تراش است که این عمل به روش های مختلفی انجام می شود.

لنگ تراشی به کمک کارگیرهای قابل تنظیم

در این روش از سه نظامی استفاده می شود که محور آن نسبت به محور میله کار دستگاه قابل تنظیم است (سه نظام قابل تنظیم). مقدار لنگ را به کمک تقسیماتی که روی سه نظام وجود دارد می توان تنظیم نمود.
درصورت استفاده از اینگونه سه نظام، عمل خط کشی و سنبه نشان زدن ضروری نیست و عمل مته مرغک زدن نیز روی همان دستگاه انجام می گیرد.
تصاویر زیر نمونه ای از قطعات تولید شده با سه نظام قابل تنظیم را نشان می دهد.

اندازه گیری و کنترل

مقدار لنگ های کوچک را می توان با ساعت اندازه گیری، اندازه گرفت. برای این منظور آن را بین دو مرغک و یا روی دو منشور سوار کرده و با گرداندن آن، پایین ترین سطح قطعه کار را مشخص کرده و ساعت را صفر می کنند.
سپس با گرداندن مجدد قطعه کار، بالاترین سطح قطعه کار را مشخص نموده و اختلاف عدد نشان داده شده توسط ساعت را می خوانند. این مقدار کورس لنگ قطعه کار را نشان می دهد.

لنگ تراشی
سه نظام قابل تنظیم و قطعات تولید شده

لنگ تراشی به کمک سه نظام و یا چهار نظام تکرو

در این روش فک های سه نظام و یا چهار نظام هر یک به صورت مستقل حرکت می کنند. پس از محاسبه مقدار لنگ و خط کشی قطعه کار، مرکز لنگ با جابه جایی فک ها به طور دقیق تنظیم می شود. سپس هر یک از فک ها را کامل محکم نموده و عملیات مته مرغک زنی و براده برداری انجام می شود.

لنگ تراشی به کمک فیکسچر های مخصوص

برای ساخت قطعات لنگ در تولید انبوه، و به منظور یکنواختی و دقت بالا در تولید، از فیکسچر ها یا قید و بست های مخصوصی استفاده می شود.

لنگ تراشی بین دو مرغک

این روش یکی از دقیق ترین روش های ساخت لنگ است. می تواند برای قطعات بلند هم کاربرد داشته باشد. به منظور تعیین مراکز لنگ در این روش، ابتدا دو سر قطعه کار را پیشانی تراشی می کنند. سپس با توجه به نقشه، عملیات خط کشی و سنبه نشان زنی را انجام داده و در نهایت اقدام به زدن مته مرغک می کنند. 

مراحل لنگ تراشی بین دو مرغک :

ساخت لنگ بین دو مرغک طبق مراحل زیر انجام می شود :
1 انجام عملیات آماده سازی قطعه خام (پیشانی تراشی، روتراشی)

2 خط کشی پیشانی قطعه کار به منظور تعیین مرکز قطعه کار و مراکز لنگ به کمک وسایل مربوطه و براساس نقشه و اصول و فنون مربوطه.

3 سنبه نشان زنی مرکز قطعه کار به منظور انجام مته مرغک زنی. 

4 انجام مته مرغک زنی با استفاده از ماشین مته ستونی و مطابق با اصول و فنون مربوطه.

لنگ تراشی
فیکسچر های مخصوص لنگ تراشی

گفتنی است:

  1. در مواردی که تعداد لنگ در یک قطعه زیاد و مراکز لنگ به هم نزدیک باشد. خط کشی و مته مرغک زدن قطعه کار به دلیل تداخل جای مرغک ها، در یک مرحله امکان پذیر نمی باشد. برای این منظور، طول قطعه کار را مقداری بزرگتر در نظر می شود. سپس دو سر قطعه کار را برای ایجاد یک لنگ، مته مرغک زده و لنگ را می تراشند. در مرحله بعد، جای مته مرغک های اولیه را توسط پیشانی تراشی از بین برده و اقدام به خط کشی و مته مرغک زنی مجدد برای لنگ جدید می نمایند.
  2. در صورتی که مرکز زبانه های لنگ نسبت به هم 180 درجه انحراف داشته باشد. بایستی جای مرغک ها در امتداد هم روی یک قطر قرار گیرد. و اگر زبانه لنگ نسبت به هم زاویه دیگری داشته باشد، پس از مشخص کردن مرکز قطعه کار، مرکز لنگ اول را روی هر دو سطح پیشانی تعیین کرده و سپس مرکز لنگ دوم را روی یکی از سطوح پیشانی خط کشی و در خاتمه آن را روی سطح پیشانی دوم منتقل می کنند.

تراشکاری سوراخ های لنگ

برای تراشکاری سوراخ های لنگ می توان از چهار نظام تکرو و یا سه نظام و چهار نظام قابل تنظیم استفاده کرد. و بعد از پیشانی تراشی و مشخص کردن محل سوراخ لنگ، آن را به کمک فک ها تنظیم و محکم کرده و سپس به کمک پیشمته ها و مته اصلی و رنده های داخل تراشی، سوراخ لازم را روی قطعه کار ایجاد کرد.

میل لنگ

امروزه با افزایش اطلاعات مردم نسبت به فضای اینترنت و مزایای آن، فروشگاه ها و سایت های اینترنتی مختلفی هستند که محصولات متنوعی را ارائه می دهند. همچنین فروشگاه های اینترنتی هم به وجود آمده اند که محصولات صنعتی را می فروشند و شما می توانید قطعه خود را از این فروشگاه ها خریداری کنید یا از آن ها به صورت رایگان مشاوره بگیرید.

اغلب قیمت های بیان شده محصولات در این فروشگاه های اینترنتی، کم تر از فروشگاه های بیرون است. دلیل آن هم به علت کمتر بودن هزینه های فروشگاه اینترنتی نسبت به فروشگاه های سنتی می باشد. همچنین فروشگاه های اینترنتی تنوع بیشتری در کالا ها نسبت به فروشگاه های موجود در شهر دارند. شما می توانید برای خرید میل لنگ با سایت استوک دهنمکی ارتباط برقرار کنید. یا با شماره های معرفی شده در سایت تماس بگیرید.

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.