میل لنگ تقویتی

میل لنگ تقویتی

میل لنگ بازوی فعال موتور است. تمام نیروی حاصل از احتراق و حرکت رو به پایین پیستون ها بر روی میل لنگ متمرکز شده است. تأثیر اهرمی نیرویی که بر روی ژورنال های میل لنگ وارد می شود شفت را می چرخاند و حرکت رفت و برگشت پیستون ها را به حرکت چرخشی میل لنگ تبدیل می کند. این کار گشتاور ایجاد می کند که میل لنگ از آن برای چرخاندن چرخ دنده استفاده می کند. میل لنگ تقویتی برای بهبود مقاومت و دوام ساخته می شوند.

تاریخچه 

اولین میل‌لنگ‌ دست ساز در چین در زمان سلسله هان (202 قبل از میلاد – 220 میلادی) ظاهر شد. آن ها برای تابیدن ابریشم، کنف، کشاورزی، در دستگاه صاف کن آرد مایع با آب، برای دمنده های متالورژی با نیروی هیدرولیک استفاده می شد. توانایی تبدیل حرکت دورانی به حرکت رفت و برگشتی هرگز به طور کامل در چین تحقق یافته باشد. و میل لنگ به طور معمول تا اوایل قرن بیستم در چنین دستگاه هایی وجود نداشت.

میل‌لنگ‌ به شکل دسته ای از چرخ دستی که از مرکز خارج شده است در قرن 5 قبل از میلاد در اسپانیا ظاهر شد و در نهایت در امپراتوری روم گسترش یافت. میل لنگ آهنی رومی با قدمت قرن 2 میلادی در سوئیس حفاری شد. آسیاب رومی که با میل لنگ کار می کند مربوط به اواخر قرن 2 است.

شواهد مربوط به میل‌لنگ‌ همراه با شاتون در آسیاب هیراپولیس ظاهر می شود که قدمت آن به قرن 3 می رسد. آن ها همچنین در کارخانه های سنگ تراشی سنگی در سوریه روم و افسس وجود دارد که مربوط به قرن 6 است. مکانیزم های میل لنگ و میله اتصال دو کارخانه چوب بری دیگر با تائید باستان شناسی بدون قطار چرخ دنده کار می کردند.

مهندس مسلمان الجزاری (1136–1206)، در دو دستگاه خود برای بالا بردن آب، سیستم میل لنگ و شاتون را در یك دستگاه چرخان توصیف كرد. نویسنده سالی گانچی یک میل لنگ را در مکانیسم پمپ دو سیلندر خود شناسایی کرد. شامل مکانیسم های میل‌لنگ‌ و شافت. به گفته دونالد روتلج هیل مورخ، الجزاری میل‌ لنگ‌ را اختراع کرد.

میل لنگ تقویتی

میل لنگ های تقویتی عملکردی چندین کار برای یک موتور انجام می دهند. اول و مهمترین آن ها این است که دوام را بهبود می دهند. بهبود یافتن میل لنگ تقویتی به آن اجازه می دهد تا بدون پیچ خوردگی، ترک خوردن یا خرابی، نیروها و دور در دقیقه ی بیشتری را با خیال راحت تحمل کند.

میل لنگ های تقویتی هم  با دقت و صحت بسیار بالاتری نسبت به میل لنگ های معمولی پرداخت کاری شده اند. تحمل آن بیشتر است، ژورنال ها کاملاً صیقل داده می شوند و وزنه های تعادل برای کاهش اثر باد، خواص آیرودینامیکی و بهبود کنترل روغن، لبه های تیزی دارند. سوراخ های روغن به منظور ایجاد روغن کاری، متقاطع و پخ داده می شوند. اسلات های خاصی برای هدایت جریان روغن نیز ممکن است در سطوح ژورنال ها تراش داده شود.

میل لنگ تقویتی
تولیدکنندگان میل لنگ برای توسعه محصول به جدیدترین فناوری CNC اعتماد می کنند

ساخت میل لنگ

میل لنگ تقویتی معمولاً برای بهبود مقاومت و دوام ساخته می شوند. نیترید کردن و نیتروکربوریزاسیون دو عملیات حرارتی “حرارتی شیمیایی” با درجه حرارت کم و اعوجاج هستند که برای میل لنگ ها مناسب است.

نیتریداسیون را می توان با حرارت دادن میل لنگ تا 550 درجه سانتیگراد در اجاق گاز پر از نیتروژن انجام داد. نیتروکربوریزاسیون با خیساندن لنگ در حمام داغ نمک “نیتروکربوریک فریک” انجام می شود. نیتروژن با فلز واکنش می دهد تا بسته به مدت زمان فرآیند، میل لنگ تا عمق 0.02 تا 0.03 اینچ سخت شود. نیتریدینگ تقریباً سختی سطح را از حدود 30 تا 35 Rockwell C به 60 Rockwell C افزایش می دهد بدون اینکه روی فلز پایه زیر آن تأثیر بگذارد.

ممکن است روی سطوح غیر ژورنالی نیز پوشش های ویژه ای اعمال شود تا روغن به لنگ نچسبد و کشش را افزایش دهد. برخی از میل لنگ ها نیز به صورت برودتی کار می شوند تا ساختار دانه های فولاد را آرام کنند و بهبود بخشند.

مقاومت میل لنگ تقویتی نه تنها به آلیاژ پایه (به طور معمول فولاد 4340) و نحوه ساخت آن بستگی دارد بلکه به اندازه و طرح فیله ها در هر کدام ژورنال، اندازه، شکل و محل قرارگیری وزنه های تعادل، نحوه قرارگیری و حفره سوراخ های روغن، عملیات حرارتی، سخت شدن مورد و لایه برداری سطوح میل لنگ و عملیات برودتی (در صورت استفاده) بستگی دارد.

میل لنگ تقویتی
میل لنگ نیسان 300zx

وزن سبک 

میل لنگ تقویتی با وزن کمتر هم در دسترس هستند. یک میل لنگ سبک وزن با وزنه های تعادل برش خورده و دارای سوراخ ممکن است تا 10 کیلوگرم برسد. که در مقایسه با یک میل لنگ تراز خودش که 15 کیلوگرم وزن دارد، سبکتر است. اکثر تأمین کنندگان میل لنگ می گویند که روند تمایل به میل لنگ های سبک تر در سال های اخیر کمتر شده است زیرا بیشتر وزنی که می توان با خیال راحت آن را کم کرد قبلاً برداشته شده و جای زیادی دیگر برای کاهش وزن باقی نمانده است.

این نظریه این است که کاهش وزن میل لنگ با ماشین کاری هر فلز “غیرضروری” باعث کاهش وزن و لنگر می شود و به میل لنگ تقویتی اجازه می دهد تا سرعت و دور بیشتری را تغییر دهد و سریعتر بچرخد. اما توانایی انجام این کار به محل وزن با توجه به محور مرکزی میل لنگ بستگی دارد. وزنی که به مرکز محور چرخش نزدیکتر باشد تأثیر بسیار کمتری نسبت به وزنی که روی پین های میل لنگ یا وزنه های مقابل قرار دارد، می گذارد.

میل لنگ تقویتی فوق سبک در کاربردی مانند ماشین های سرعت در یک مسیر کوتاه خاکی که راننده دائماً در گوشه و کنار در حال گاز دادن است منطقی است. اما در موتور درگ یا مسابقات NASCAR که با تخته گاز کار می کند، اهمیت گشتاور بسیار کمتر از دوام است. به همین دلیل، بسیاری از تولید کنندگان میل لنگ توصیه می کنند که میل لنگ سنگین تری را به کار ببرید که دارای سختی و مقاومت بیشتری در موتور کششی یا موتور NASCAR باشد تا موتور سالم بماند.

خرید میل لنگ

امروزه با افزایش اطلاعات مردم نسبت به فضای اینترنت و مزایای آن، فروشگاه ها و سایت های اینترنتی مختلفی هستند که محصولات متنوعی را ارائه می دهند. همچنین فروشگاه های اینترنتی هم به وجود آمده اند که محصولات صنعتی را می فروشند و شما می توانید قطعه خود را از این فروشگاه ها خریداری کنید یا از آن ها به صورت رایگان مشاوره بگیرید.

اغلب قیمت های بیان شده محصولات در این فروشگاه های اینترنتی، کم تر از فروشگاه های بیرون است. دلیل آن هم به علت کمتر بودن هزینه های فروشگاه اینترنتی نسبت به فروشگاه های سنتی می باشد. همچنین فروشگاه های اینترنتی تنوع بیشتری در کالا ها نسبت به فروشگاه های موجود در شهر دارند. شما می توانید برای خرید میل لنگ با سایت استوک دهنمکی ارتباط برقرار کنید. یا با شماره های معرفی شده در سایت تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.