میل لنگ چدنی

میل لنگ چدنی

میل لنگ یکی از اجزای اصلی موتور خودرو است. عملکرد خوب یا بد به طور مستقیم بر طول عمر خودرو تأثیر می گذارد. میل لنگ در زیر بار سنگین و لحظه خمش متغیر و پیچش پیوسته کار می کند. حالت های خرابی معمول شکستگی، خستگی، خم و ساییدگی ژورنال است. بنابراین، نیاز به میل لنگ دارای مواد با استحکام بالا، مقاومت در برابر خستگی و مقاومت در برابر سایش مناسب است. با پیشرفت فناوری، عملکرد چدن گرافیتی کروی بهبود پیدا کرده است. میل لنگ چدنی ریخته گری شده دارای مقاومت مناسب و ارزان قیمت بوده و به یکی از مواد مهم در ساخت میل لنگ های ریخته گری شده تبدیل شده است.

تاریخچه میل لنگ

اولین میل‌لنگ‌ دست ساز در چین در زمان سلسله هان در چین (202 قبل از میلاد – 220 میلادی) ظاهر شد. آن ها برای تابیدن ابریشم، کنف، کشاورزی، در دستگاه صاف کن آرد مایع با آب، برای دمنده های متالورژی با نیروی هیدرولیک استفاده می شد. به نظر نمی رسد که توانایی تبدیل حرکت دورانی به حرکت رفت و برگشتی به طور کامل در چین تحقق یافته باشد. و میل لنگ به طور معمول تا اوایل قرن بیستم در چنین دستگاه هایی وجود نداشت.

میل‌لنگ‌ به شکل دسته ای از چرخ دستی که از مرکز خارج شده است در قرن 5 قبل از میلاد در اسپانیا ظاهر شد و در نهایت در امپراتوری روم گسترش یافت. میل لنگ آهنی رومی با قدمت قرن 2 میلادی در سوئیس حفاری شد. آسیاب رومی که با میل لنگ کار می کند مربوط به اواخر قرن 2 است.

شواهد مربوط به میل‌لنگ‌ همراه با میله اتصال در آسیاب هیراپولیس ظاهر می شود که قدمت آن به قرن 3 می رسد. آن ها همچنین در کارخانه های سنگ تراشی سنگی در سوریه روم وجود دارد که مربوط به قرن 6 است. مکانیزم های میل لنگ و میله اتصال دو کارخانه چوب بری دیگر با تائید باستان شناسی بدون قطار چرخ دنده کار می کردند.

مهندس مسلمان الجزاری (1136–1206)، در سلطنت آرتوكید، در دو دستگاه خود برای بالا بردن آب، سیستم میل لنگ و شاتون را در یك دستگاه چرخان توصیف كرد. نویسنده سالی گانچی یک میل لنگ را در مکانیسم پمپ دو سیلندر خود شناسایی کرد شامل مکانیسم های میل‌لنگ‌ و شافت. به گفته دونالد روتلج هیل مورخ، الجزاری میل‌لنگ‌ را اختراع کرد.

میل لنگ چدنی
تفاوت ساختاری میل لنگ های چدنی و فولادی

چدن

چدن نشکن یا چدن با گرافیت کروی خانواده ای از چدن ها است و همانطور که از نام آنها پیداست، شکل گرافیت چدن در آنها کروی است. خاصیت کروی گرافیت ها باعث افزایش مقاومت و استحکام در مقایسه با چدن با ورق های گرافیت می شود. چدن نشکن عمدتا با افزودن منیزیم به چدن خاکستری مذاب تولید می شود.

این چدن پس از جنگ جهانی دوم وارد صنعت شد و به دلیل خواص مکانیکی خوب، کاربردهای مهمی در صنعت پیدا کرد و به دلیل کاربرد زیاد و مقاومت خوب، به تدریج جایگزین فولاد شد. این چدن دارای زمینه فریت، پرلیت یا هر دو کروی است. چدن نشکن، هنگام جامد شدن، کربن آن به صورت گرافیت کروی یا گلوله تشکیل می شود. خصوصیات آهن شکل پذیر: نقطه ذوب کم، ریخته گری مناسب، ماشینکاری عالی، مقاومت در برابر سایش، شکل پذیری مطلوب است.

چدن نشکن معمولاً با افزودن منیزیم به مذاب تولید می شود. (زیرا منیزیم در دماهای بالا تبخیر می شود ، معمولاً از آلیاژهای منیزیم استفاده می شود) تا قطعات تولید شده در قالب های ماسه 0.04 تا 0.07٪ ساخته شود. منیزیم باقیمانده کافی است و 0.02 درصد منیزیم باقیمانده برای قطعات تولید شده در قالبهای فلزی کافی است (مانند لوله). 

میل لنگ چدنی
میل لنگ های چدنی و فولادی

میل لنگ چدنی

میل لنگ چدنی فقط ریخته گری می شود و مانند فولاد آهنگری نمی توان کرد. از طرف دیگر، فولاد را می توان ریخته و یا به شکل دلخواه کرد. همچنین می توان آن را جوشکاری کرد. به طور کلی از چدن نیز مقاومت بیشتری دارد و این گزینه را برای استفاده در فشار بالا و دمای بالا مناسب می کند.  چدن نمی تواند به دلیل داشتن کربن بالاتر جوشکاری شود چون کربن آن را شکننده می کند.

چدن نسبت به فولاد سخت تر، شکننده تر و کمتر قابل انعطاف است. چدن نسبت به فولاد واکنش کمتری با مواد قالب دارد. دارای نقطه ذوب کمتری است و باعث سیال شدن آن می شود.

در دنیای میل لنگ های با کارایی بالا، آلیاژ نیکل-کروم مولی SAE-4340 (AMS-6414) در هر دو کاربرد فورجینگ و شمش مورد علاقه بوده است. به دلیل مقاومت بسیار بالا و مشخصات خستگی، همراه با شکل پذیری خوب و مقاومت در برابر ضربه در تنش های بالا، از این ماده استفاده می شود

میل لنگ فولادی آهنگری شده دارای درجه کشیدگی 20-22 درصد قبل از خرابی است یعنی بسیار بیشتر از چدن. بنابراین شکل پذیری میل لنگ های آهنگری شده مزیت واقعی نسبت به چدنی است.

عملکرد داخلی

میل لنگ ریخته گری شده با چدن یک بار شکل داده شده است. در حالی که میل لنگ آهنگری شده باید چندین بار شکل داده شود. و فرایندهای بعدی عملیات حرارتی نیز یکسان نیستند. از نظر عملکرد داخلی، عملکرد میل لنگ آهنگری شده پایدارتر از میل لنگ ریخته گری است. میل لنگ های ریخته گری دارای یکسری نقص مانند سوراخ های ماسه ای، ضعف، جدا شدگی و غیره هستند. در مقابل، متریال داخلی میل لنگ آهنگری شده یکنواخت است. بزرگترین تفاوت میل لنگ ریخته گری و آهنگری این است که می توانیم به ساختار داخلی بهتری دست پیدا کنیم و شکستگی میل لنگ را کاهش دهیم.

میل لنگ چدنی
میل لنگ چدنی شورولت

خرید میل لنگ

امروزه با افزایش اطلاعات مردم نسبت به فضای اینترنت و مزایای آن، فروشگاه ها و سایت های اینترنتی مختلفی هستند که محصولات متنوعی را ارائه می دهند. همچنین فروشگاه های اینترنتی هم به وجود آمده اند که محصولات صنعتی را می فروشند و شما می توانید قطعه خود را از این فروشگاه ها خریداری کنید یا از آن ها به صورت رایگان مشاوره بگیرید.

اغلب قیمت های بیان شده محصولات در این فروشگاه های اینترنتی، کم تر از فروشگاه های بیرون است. دلیل آن هم به علت کمتر بودن هزینه های فروشگاه اینترنتی نسبت به فروشگاه های سنتی می باشد. همچنین فروشگاه های اینترنتی تنوع بیشتری در کالا ها نسبت به فروشگاه های موجود در شهر دارند. شما می توانید برای خرید میل لنگ با سایت استوک دهنمکی ارتباط برقرار کنید. یا با شماره های معرفی شده در سایت تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.