میل لنگ

میل لنگ یک شفت است که توسط مکانیزم لنگ رانده می شود. متشکل از یک سری بازویی و یاتاقان میل لنگ (انگشتی) است که شاتون های موتور به آن متصل است. این یک قسمت مکانیکی است که قادر به تبدیل حرکت رفت و برگشتی به حرکت چرخشی است. در موتور رفت و برگشتی، حرکت رفت و برگشتی پیستون را به حرکت دورانی تبدیل. و در کمپرسور رفت و برگشتی، حرکت دورانی را به حرکت رفت و برگشتی تبدیل می کند. 

مکانیسم میل لنگ

برای کاهش لرزش پیچشی که اغلب در امتداد طول میل لنگ بوسیله سیلندرهای دورتر از آن ایجاد می شود، به طور معمول به چرخ لنگر (فلایویل) متصل می شود تا لرزش سیکل چهار زمانه را کاهش دهد و گاهی اوقات یک میراگر پیچشی یا ارتعاشی در انتهای مخالف آن ایجاد کند.

بر روی لنگ‌ های ثابت میل لنگ سوراخ هایی وجود دارد که به لنگ های متحرک راه دارند، روغن موتور از طریق این سوراخ ها یاتاقان های متحرک را روغن کاری می‌کند. معمولاً در قسمت جلویی میل لنگ دنده‌ای وجود دارد که به وسیله زنجیر، تسمه یا دنده میل بادامک یا میل سوپاپ را می‌چرخاند.

نیروی چرخش دینام «آلترناتور»، پمپ هیدرولیک فرمان، کمپرسور کولر و واتر پمپ نیز از طریق چرخش میل لنگ و به وسیله تسمه‌ها و پولی‌ها تأمین می‌شود. چرخ لنگر یا فلایویل در قسمت انتهایی میل لنگ بسته می‌شود که دیسک و کاور کلاچ روی آن بسته می‌شوند و نیرو را به گیربکس و سپس به چرخ ها انتقال می‌دهند. برای درک بهتر مکانیزم عملکرد میل لنگ می‌توان آن را به رکاب‌های دوچرخه تشبیه کرد.

ساز و کار میل لنگ
میل لنگ (قرمز)، شاتون و پیستون (خاکستری)، فلایویل (سیاه)

 

تاریخچه

اولین میل‌لنگ‌ دست ساز در چین در زمان سلسله هان (202 قبل از میلاد – 220 میلادی) ظاهر شد. آن ها برای تابیدن ابریشم، کنف، کشاورزی، در دستگاه صاف کن آرد مایع با آب، برای دمنده های متالورژی با نیروی هیدرولیک استفاده می شد. به نظر نمی رسد که توانایی تبدیل حرکت دورانی به حرکت رفت و برگشتی هرگز به طور کامل در چین تحقق یافته باشد. و میل لنگ به طور معمول تا اوایل قرن بیستم در چنین دستگاه هایی وجود نداشت.

میل‌لنگ‌ به شکل دسته ای از چرخ دستی که از مرکز خارج شده است در قرن 5 قبل از میلاد در اسپانیا ظاهر شد و در نهایت در امپراتوری روم گسترش یافت. میل لنگ آهنی رومی با قدمت قرن 2 میلادی در سوئیس حفاری شد. آسیاب رومی که با میل لنگ کار می کند مربوط به اواخر قرن 2 است.

شواهد مربوط به میل‌لنگ‌ همراه با میله اتصال در آسیاب هیراپولیس ظاهر می شود که قدمت آن به قرن 3 می رسد. آن ها همچنین در کارخانه های سنگ تراشی سنگی در سوریه روم و افسس وجود دارد که مربوط به قرن 6 است. مکانیزم های میل لنگ و میله اتصال دو کارخانه چوب بری دیگر با تائید باستان شناسی بدون قطار چرخ دنده کار می کردند.

مهندس مسلمان الجزاری (1136–1206)، در سلطنت آرتوكید، در دو دستگاه خود برای بالا بردن آب، سیستم میل لنگ و شاتون را در یك دستگاه چرخان توصیف كرد. نویسنده سالی گانچی یک میل لنگ را در مکانیسم پمپ دو سیلندر خود شناسایی کرد شامل مکانیسم های میل‌لنگ‌ و شافت. به گفته دونالد روتلج هیل مورخ، الجزاری میل‌لنگ‌ را اختراع کرد.

انواع میل‌لنگ‌ ها

میل‌لنگ‌ های تخت در دنیای خودرو چیز جدیدی نیست. با این وجود، در مدل های تازه معرفی شده، توجه بیشتری به طراحی میل‌لنگ‌ های تخت شده است. علاوه بر این، سوالات بیشتری در این زمینه مطرح شده است. سوال اساسی تعریف میل لنگ مسطح است. تفاوت با میل لنگ ضربدری چیست؟ همچنین استفاده از میل لنگ تخت چه مزایایی دارد؟

میل لنگ ضربدری

طراحی میل‌لنگ‌ ضربدری تقریباً در هر خودروی V8 که امروز در ایالات متحده فروخته می شود استفاده می شود. در یک میل‌لنگ‌ ضربدری، چهار یاتاقان در زاویه 90 درجه نسبت به یکدیگر قرار گرفته اند. وقتی به سطح مقطع انتهای آن نگاه می کنید، علامت مثبت (+) مشاهده خواهید کرد.

انواع میل لنگ
میل‌لنگ‌ ضربدری

میل‌لنگ ضربدری با استفاده از ترتیب معمول انفجاری در V8 های جنرال‌موتورز، AMC، موپار و بسیاری از V8 های OHV فورد، یعنی ۱-۸-۴-۳-۶-۵-۷-۲، یک سری انفجارهای با فواصل ناهمگون در هر طرف ایجاد می‌کند. با این وجود، بالانس مناسبی بین طرفین برقرار است و این همان چیزی است که در عین فدا کردن مقداری از عملکرد گازهای خروجی از اگزوز، صدای خاص خودروهای عضلانی امریکایی را تولید می‌کند.

ویژگی دیگری که میل‌لنگ‌های ضربدری را متمایز می‌کند، وجود وزنه‌های تعادلی است. این وزنه‌های تعادلی  برای حفظ بالانس موتور استفاده می‌شوند و از تکانه‌ها به سمت بالا و پایین جلوگیری می‌کنند. همین عامل باعث می‌شود که لرزش‌ها (از مشکلات رایج در بسیاری از میل‌لنگ‌های تخت) کاهش یابند و میل‌لنگ عملکرد نرم‌تری داشته باشد. البته این وزنه‌ها موجب افزایش جرم پیچشی نیز می‌شوند و در نتیجه، این نوع میل‌لنگ چندان برای پیشرانه‌هایی که به دور موتور بسیار بالا می‌رسند، چندان مناسب نیست. بنابراین، طراحان خودرو به سراغ میل‌لنگ‌های تخت می‌روند.

میل لنگ تخت

با اینکه میل‌لنگ تخت مورد استفاده در موتور جدید ۵.۲ لیتری، اولین نمونه از این نوع میل‌لنگ است که در یک مدل تولیدی از فورد استفاده می‌شود، امّا باید گفت که این میل‌لنگ‌ها سالیان زیادی است که در عرصه اتومبیل حضور دارند.

میل‌لنگ‌های تخت دارای دو جفت یاتاقان هستند که با فواصل ۱۸۰ درجه از یکدیگر قرار گرفته‌اند. وقتی مقطع جانبی این میل‌لنگ‌ها را نگاه کنیم، حالتی تخت دارند. در این میل‌لنگ‌ها، فارغ از ترتیب انفجار، جابجایی همیشه بین دو طرف موتور، به صورت جلو و عقب صورت می‌گیرد. همین عامل باعث می‌شود که بدون نیاز به «هدر» بین دو طرف موتور، راندمان اگزوز افزایش پیدا کند. استفاده از میل‌لنگ تخت در مدل جدید شلبی GT350 باعث شده که این خودرو نسبت به سایر خودروهای پرفورمنس امریکایی، صدای متفاوتی داشته باشد.

تفاون با میل لنگ ضربدری

مشخصه دیگری که باعث تمایز یک میل‌لنگ تخت از یک میل‌لنگ ضربدری می‌شود، نبود جرم وزنه‌های تعادلی است. بدون اضافه‌شدن وزنه‌های تعادلی، میل‌لنگ‌های تخت که سبک‌تر هستند، با سهولت بیشتری نسبت به نمونه‌های ضربدری حرکت می‌کنند و در نتیجه، شرایط ایده‌آل‌تری در دور موتورهای بالا دارند. امّا نکته ضعف میل‌لنگ‌های تخت در تمایل آنها برای ایجاد لرزش بیشتر است؛ چرا که در آنها خبری از وزنه‌های تعادلی نیست.

میل‌لنگ‌های تخت معمولاً‌ به خاطر عملکردشان در دور موتورهای بالا، در خودروهای مسابقه‌ای یافت می‌شوند. در بسیاری از موارد، رانندگان خودروهای مسابقه اهمیتی به اندکی لرزش اضافی در پیشرانه نمی‌دهند و کمپانی‌های سازنده این خودروها نیز بیشتر بر روی کاهش ویبره خودرو از طریق استفاده از متریال‌های سبک، سرمایه‌گذاری می‌کنند. از آنجایی که موتور ۵.۲ لیتری V8 با میل‌لنگ تخت در مدل‌های سطح بالای GT350 و GT350R استفاده می‌شود، احتمالاً بسیاری از مشکلات مربوط به لرزش‌ها توسط فورد حل شده است.

بسیاری از میل‌لنگ‌های تخت دارای زمان‌های کوتاهتری نسبت به طراحی‌های ضربدری هستند. در نتیجه، فضای کمتری برای محفظه میل‌لنگ موردنیاز خواهد بود. امّا این را هم باید درنظر بگیریم که زمان کوتاهتر در موتور معمولاً منجر به کاهش گشتاور خروجی می‌شود.

انواع میل لنگ
میل‌لنگ‌ تخت

مزایای میل‌ لنگ‌ های ضربدری

نرم، عملکرد بدون لرزش، صدای خاص خودروهای عضلانی امریکایی

معایب میل‌لنگ‌ های ضربدری

سنگین‌تر (سرسخت‌تر برای دور موتورهای بالا)، نیاز به محفظه میل‌لنگ بزرگتر

مزایای میل‌لنگ‌های تخت

سبک‌تر، جمع‌وجورتر، واکنش بهتر (برای دور موتورهای بالا)، خروج بهتر گازهای اگزوز

معایب میل‌لنگ‌های تخت

تمایل بیشتر به لرزش، سطح پایین‌تر گشتار

ساخت میل لنگ

میل لنگ یک قطعه ریخته گری یکپارچه است از الیاژهای بسیار سخت فولاد که از نیکل و کروم و مولیبدن مانگام و فولاد تشکیل شده است که این قطعه با عملیات حرارتی و ابکاری و چکش کاری تهیه شده و دارای استحکام مکانیکی قابل توجهی می باشد.

میل لنگ ها را می توان از میله فولادی معمولاً از طریق آهنگری (فورجینگ) یا ریخته گری در فولاد شکل پذیر شکل داد. امروزه تولیدکنندگان بیشتری به دلیل داشتن وزن سبک تر، ابعاد جمع و جورتر و میرایی ذاتی بهتر، از استفاده از میل لنگ های آهنگری شده استقبال می کنند. با میل لنگ های آهنگری، بیشتر از فولادهای میکروآلیاژی وانادیم استفاده می شود زیرا این فولاد ها می توانند پس از رسیدن به مقاومت بالا بدون عملیات حرارتی اضافی، به استثنای سخت شدن سطح سطوح تحمل، در هوا خنک شوند.

میل لنگ
میل‌لنگ‌ آهنگری شده

جنس 

محتوای کم آلیاژ همچنین مواد را نسبت به فولادهای آلیاژی ارزان تر می کند. از فولادهای کربنی نیز استفاده می شود، اما اینها برای رسیدن به خواص مطلوب نیاز به عملیات حرارتی اضافی دارند. میل لنگ چدنی امروزه بیشتر در موتورهای ارزان قیمت تولید شده (مانند موتورهای دیزلی فورد فوکوس) که بار کمتری دارند یافت می شود. برخی موتورها از میل لنگ چدنی برای نسخه های کم بازده استفاده می کنند در حالی که در نسخه گران قیمت تر از فولاد آهنگری استفاده می شود.

میل لنگ ها همچنین می توانند از شمش، اغلب نواری از فولاد خلا با کیفیت بالا، ماشین کاری شوند. گرچه جریان الیاف (ناهمگنی موضعی ترکیب شیمیایی ماده در هنگام ریخته گری ایجاد نمی شود) از شکل میل لنگ پیروی نمی کند (که نامطلوب است). اما این معمولاً مشکلی ندارد زیرا فولادهای با کیفیت بالاتر که به سختی آهنگری می شوند. در هر واحد، این میل لنگ ها به دلیل مقدار زیادی از مواد که باید با ماشین تراش و فرز برداشته شوند، هزینه بالای مواد و عملیات حرارتی اضافی بسیار گران هستند. با این حال، از آنجا که به ابزار گران قیمت احتیاج نیست، این روش تولید اجازه می دهد تا تولیدات کوچک بدون هزینه های بالای آن انجام شود.

میل لنگ دست دوم

در تلاش برای کاهش هزینه ها ، میل لنگ های دست دوم نیز ممکن است تراش کاری شوند. یک هسته خوب اغلب ممکن است به راحتی توسط فرآیند سنگزنی میل لنگ ترمیم شود. میل لنگ های بسیار آسیب دیده نیز ممکن است با یک کار جوشکاری، قبل از سنگ زنی، که از دستگاه جوشکاری قوس غوطه ور استفاده می کند، تعمیر شوند.

علل خرابی میل لنگ خودرو

 استفاده از میل لنگ بی کیفیت و سیستم روغنکاری نامناسب موتور از مهمترین علل خرابی آن محسوب می شوند. وقتی روغن به روش صحیح در موتور تزریق نشده باشد قطعات متحرک آن به صورت خشک کار خواهند کرد و در نهایت باعث خرابی آن خواهد شد. از مهمترین علل خرابی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از روغن های غیر استاندارد و یا روغن کاری به روش نامطلوب
 • فشار روغن کم باشد.
 • مونتاژ و حمل نامناسب و همچنین برخورد ضربات ناگهانی شاتون
 • در صورتی که این قطعه در جهت افقی بیش از حد لق شده باشد.
 • ذرات خارجی و یا پلیسه وارد کارتر و یا روغن موتور شده باشد.
 • تنطیم موتور به روش غیر صحیح
 • در زمان تعمیر به روشی صحیح نگهداری نشده باشند.
 • فشار سیلندرها متعادل نباشد.
 • ثابت ها به صورت نامیزان بسته و به دلیل خرابی انژکتور تزریق سیلندر به صورت یکنواخت انجام نشده باشد.
 • به دلیل لق بودن غیرمجاز یاتاقان ها ساییده شده باشد.
خرابی میل لنگ
نگهداری صحیح میل لنگ

انواع خرابی میل لنگ

در صورت مشاهده هر یک از مشکلات زیر بهتر است نسبت به اصلاح و تراش آن اقدام کرد. در صورتی که مشکلات آن از طریق تعمیر و ماشین کاری رفع نشود بهتر است نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. در صورتی که میل لنگ خودرو شما دارای کارکرد بسیار بالایی باشد و یا کیفیت آن مناسب نباشد امکان مشاهده مشکلات زیر در این قطعه خودرو وجود خواهد داشت.

 • حفره، ترک، خوردگی، شاییدگی و یا خراش عمیق در آن
 • وجود شیار در محل کاسه نمد
 • تابیده شدن آن
 • تغییر قطر ژورنال ها
 • اوالی شدن
 • کونیکی شدن
 • لق شدن طولی آن
 • پیچیدگی آن
 • آسیب دیدن روزه های فلایویل و پولی موجود در سر میل لنگ
 • خطوط طولی یا عرضی روی آن ایجاد شوند.
 • بوش موجود در انتهای آن خراب شده باشد.
 • میل لنگ بشکند و یا بریده شود.

قیمت 

موتور میل لنگ ها مانند بقیه قطعات صنعتی تابع عوامل های مختلفی هستند. با توجه به اینکه انواع زیادی با کاربرد ها و برند های مختلف وجود دارد قیمت آن ها هم متغیر است.

خرید میل لنگ

امروزه با افزایش اطلاعات مردم نسبت به فضای اینترنت و مزایای آن، فروشگاه ها و سایت های اینترنتی مختلفی هستند که محصولات متنوعی را ارائه می دهند. همچنین فروشگاه های اینترنتی هم به وجود آمده اند که محصولات صنعتی را می فروشند و شما می توانید قطعه خود را از این فروشگاه ها خریداری کنید یا از آن ها به صورت رایگان مشاوره بگیرید.

اغلب قیمت های بیان شده محصولات در این فروشگاه های اینترنتی، کم تر از فروشگاه های بیرون است. دلیل آن هم به علت کمتر بودن هزینه های فروشگاه اینترنتی نسبت به فروشگاه های سنتی می باشد. همچنین فروشگاه های اینترنتی تنوع بیشتری در کالا ها نسبت به فروشگاه های موجود در شهر دارند. شما می توانید برای خرید میل لنگ با سایت استوک دهنمکی ارتباط برقرار کنید. یا با شماره های معرفی شده در سایت تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.